Jak připravit auto na jarní období a léto

Jak připravit auto na jarní období a léto

Pro řidiče aktuálně nastává jarní, respektive letní období, které vyžaduje údržbu a kontrolu vozidla. Jak připravit auto na jaro a léto a na co nezapomenout?

Přezutí pneumatik

Základem pro letní období je určitě přezutí pneumatik na letní, pokud na svém autě nevyužíváte univerzální, respektive celoroční pneumatiky. V teplém období se nedoporučuje jezdit na zimních pneumatikách, především z hlediska bezpečnosti. Zimní pneumatiky mají jinou přilnavost, tvrdost směsi a horší vlastnosti za tepla než pneumatiky letní. Minimální hloubka dezénu u letních pneumatik je 1,6 mm. Opět platí pravidlo, že pneumatiky by neměly být starší 4 let, kvůli zaručení jízdních a bezpečnostních vlastností.

Letní směs v ostřikovačích a stěrače

Doporučujeme vyměnit vodu do ostřikovačů za letní směs. Není ovšem problém využívat ještě zbytky zimní směsi, ale ty nemusí již být tak účinné například při odstraňování hmyzu z čelního skla. Zároveň letní směsi často mívají příjemnou vůni.

Po zimě je vhodné také zkontrolovat, případně vyměnit přední stěrače, nebo gumičky. Ty jsou po zimním období často opotřebované z důvodu přimrzání stěračů, stírání zmrzlých částí na skle a jiného namáhání.

Jarní prohlídka v servise

Všechny běžné kontrolní úkony zvládnete hravě i sami. Kdo si na to přeci jen netroufne, dnes je na trhu běžná nabídka „jarní“ kontroly před sezónou v servisech, a to většinou na zvýhodněnou cenu. Tyto kontroly jsou důkladné a dokážou vás upozornit na případné závady. Zároveň se mohou vyměnit i provozní kapaliny a vozidlo se dobře nachystá na nadcházející sezónu.

Pořádná očista auta

Doporučujeme také vyrazit na myčku a dopřát vašemu autu ten nejlepší mycí program včetně mytí podvozku, abyste karoserii zbavili zbytků soli a dalších zimní posypových materiálů.

O naše vozidla v autopůjčovnách se pečlivě staráme. Nejenom, že už je máme přezuté na letní pneumatiky, ale každé naše vozidlo prochází pravidelnou kontrolou po technické i mechanické stránce. Jak už jsme psali v předešlém článku že Kvalita musí vítězit před cenou, tak dbáme na to, aby naši klienti jezdili v autech, která jsou v pořádku a cítili se bezpečně a pohodlně.

Autor: FND Auto