blog

Operativní leasing vs. dlouhodobý pronájem auta

FND auto 22.03.2021

Operativní leasing vs. dlouhodobý pronájem auta

V dnešní době, kdy se stává samozřejmostí, že lidé cestují do práce i několik desítek kilometrů, je důležitou otázkou, čím vlastně cestují a kolik je to stojí. Pokud lidé již vlastní auto, tak mají otázku vyřešenou, ale to většinou majitele stojí nemalou investici hned ze začátku v řádů statisíců.

Další možností na českém trhu jsou Operativní leasing nebo Dlouhodobý pronájem vozů, na které se zaměříme a porovnáme výhody a nevýhody obou variant. Oba programy nabízejí pojištění vozidel – havarijní i zákonné, určitý nájezd kilometrů a servis.

Operativní leasing

V celku již zažitý systém pronájmu (leasing) nových aut pro soukromé osoby a firmy. Vzhledem k tomu, že leasingové společnosti nabízejí nová auta (většinou nasmlouvaná u dealerů nebo u výrobce), tak jsou podmínky přísnější

Máte na to?
Než vám vůbec nějaké auto nabídnou, zjišťují leasingové společnosti vaši bonitu – je nutno podotknout, že operativní leasing je vlastně úvěr na auto, za který se zaručuje leasingová společnost, a tedy pokud máte nějaký negativní záznam ve finančních registrech, jste v insolvenci nebo exekuci, na nové auto můžete bohužel zapomenout.

Omezený nájezd kilometrů
„přece pak nebudou prodávat auta s vysokým nájezdem“. Většinou se dává 15.000 - 20.000 km na rok + nějaký bonus, třeba během 3 let 5.000 km navíc. Pokud „přešvihnete“, tak platíte za každý kilometr.

Délka operativního leasingu je zpravidla na 3 roky
, tedy budete muset 3 roky platit auto dle podmínek, za předčasné ukončení hrozí pokuty a při kratší fixaci roste cena měsíční splátky.

Pozor na poškození!
Jak už jsme uváděli, nová auta = riziko jakéhokoliv poškození jde za klientem – spoluúčast pojištění.

Servis a pneumatiky –
základní servis, většinou ještě v rámci záruky nového vozu, jde za leasingovou společností, ale při větší opravě je možné, že vám to pěkně naúčtují. Sezónní pneumatiky také nejsou vždy součástí leasingu a tedy vás auto může vyjít o 20.000 - 30.000 Kč více za dobu pronájmu právě za zakoupené pneumatiky. 

Dálniční známka
– ne vždy je součástí, i když to je „jen“ 1.500 Kč ročně.

Doba dodání
– většinou 3-6 měsíců, jelikož se čeká, až se auto vyrobí.

Dlouhodobý pronájem

Novější produkt, který nabízejí půjčovny vozidel nebo jiné společnosti. Většinou jsou v nabídce zánovní vozy 3-6 let stará, ale pravidelně servisovaná a udržovaná. Tento program mohou využít společnosti i soukromé osoby a podmínky jsou pro ně přívětivější.

Vyšší nájezd kilometrů – u těchto aut je standardem dávat 25.000 – 30.000 km ročně, je to pro zájemce lepší a nemusí si hlídat každý kilometr za rok. 

Délka dlouhodobého pronájmu je 6-12 měsíců. Auto máte k dispozici po dobu smluveného pronájmu, většinou je to 1 rok, to již není tak svazující jako 3 roky. Pokud se vám auto zalíbí, tak si pronájem jednoduše prodloužíte, třeba o další rok

Poškození auta – stává se to. U dlouhodobých pronájmů jsou vozidla zánovní a tedy už mají nějaký ten šrám za sebou, standardní poškození laku například od kamínku při jízdě nebo jiné drobné poškození se toleruje

Servis a pneumatiky – během pronájmu autopůjčovna garantuje pojízdnost vozu, tedy veškeré opravy, které jsou způsobené vadou na vozidle, jdou za půjčovnou. Navíc, v případě delší opravy, dostanete náhradní vozidlo k dispozici, abyste nebyli omezováni. Sezónní pneumatiky jsou také součástí zaplacené měsíční ceny.

Dálniční známka – vždy je součástí služby.

A co cena obou programů?

Operativní leasing se může zdát zdánlivě levnější, protože se prezentují většinou auta s nízkým kilometrovým nájezdem 10.000 – 15.000 km ročně, bez DPH, v základní výbavě a bez služeb navíc. Za každou si samozřejmě připlatíte. U dlouhodobých pronájmů je cena pevně stanovená již na začátku a tak se nemusíte bát, že se z „krásných“ od 6.999,- měsíčně za nové auto (které většinou leasingové společnosti inzerují) stane 15.000,- bez DPH.

UKÁZAT NABÍDKU

Auto: FND Auto

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Všechny starosti s autem jdou za námi.


Vy si užívejte!

RYCHLOST

RYCHLOST

Potřebujete auto rychle? Na týden nebo na rok?


Můžete ho mít už zítra!

SPOLEHLIVOST

SPOLEHLIVOST

Při poruše se na nás můžete spolehnout.


Náhradní auto i servis.

TRANSPARENTNOST

TRANSPARENTNOST

Přehledné smlouvy s jasně definovanými parametry.


Nic neskrýváme.

VOLNOST

VOLNOST

Auto si půjčíte a vrátíte tam, kde potřebujete.


Jsme v sedmi městech.