blog

Výměna provozních kapalin

FND auto 26.10.2023

Výměna provozních kapalin

Interval výměny motorového oleje je notoricky známá věc. Ale jak jsou na tom ostatní provozní kapaliny, o kterých se už tolik nemluví?

Nenechte se zmást téměř letním začátkem října, podzim o sobě dá zanedlouho vědět, a to je ten pravý čas objednat si termín zimní prohlídky svého vozu, než budou servisy praskat ve švech. Řada lidí si ale zimní přípravu dělá svépomocí. Na tom není nic špatného ani těžkého, jen nesmíte na nic zapomenout.

Rutina v podobě kontroly vzorku i stáří zimní sady kol a kondice stěračů je samozřejmostí. Také byste si měli zvyknout tankovat dříve, respektive, nechávat si větší rezervu paliva. Nikdy nevíte, kdy se v uvíznuté koloně bude hodit pro udržení příjemné teploty ve voze.

Kdy měnit olej v motoru?

A pak přicházejí na řadu technické věci, například výměna oleje. Ta se ideálně provádí každý rok, nebo po ujetí 15-20 tisíc kilometrů. Zvláště pečliví majitelé ho mění klidně po deseti tisících. Tím ještě lépe předcházejí zvýšenému opotřebení vnitřních součástek, tvorbě úsad a zanášením nečistotami.

Abyste dostali ven co nejvíce starého oleje, je třeba začít s plně zahřátým motorem a nechat vše vykapat klidně pár hodin nebo přes noc. Samozřejmě pozor na správnou specifikaci oleje a nezapomenout na filtr.

Kdy měnit chladicí a brzdovou kapalinu?

Chladicí kapalina reguluje teplotu agregátu, chrání jej před vnitřní korozí a předchází praskání hadiček a těsnění. Obsahuje totiž etylenglykol bránící zamrzání. Speciální chemické složení zajišťuje funkci v širokém rozsahu teplot od -40 °C do 120 °C. Odolnost směsi vůči nízkým teplotám lze snadno změřit refraktometrem, který pořídíte za zhruba 400 Kč. Výměna se pak doporučuje každých tři až pět let. Na trhu jsou koncentráty, které si naředíte dle potřeby, nebo už namíchané směsi.

Brzdová kapalina je záludná v tom, že při správné těsnosti systému sice neubývá, ale časem stárne a ztrácí účinnost. To oslabuje chod celého hydraulického systému a brzdný účinek se vytrácí. Vlivem nečistot a přítomnosti vody totiž klesá bod varu, což může v extrémním případě vést i k selhání brzd. Interval výměny se doporučuje každé dva roky.

Zdroj: autorevue.cz

Nachytřete se

Nové články

benefits backgound
BEZSTAROSTNOST

BEZSTAROSTNOST

Všechny starosti s autem jdou za námi.


Vy si užívejte!

RYCHLOST

RYCHLOST

Potřebujete auto rychle? Na týden nebo na rok?


Můžete ho mít už zítra!

SPOLEHLIVOST

SPOLEHLIVOST

Při poruše se na nás můžete spolehnout.


Náhradní auto i servis.

TRANSPARENTNOST

TRANSPARENTNOST

Přehledné smlouvy s jasně definovanými parametry.


Nic neskrýváme.

VOLNOST

VOLNOST

Auto si půjčíte a vrátíte tam, kde potřebujete.


Jsme v sedmi městech.